• פרו אקטיבי

מילון מונחים מקצועי


ה- ASPECT RATIO - יחס הקרנה

היחס בין הגובה לרוחב של מסגרת או מסך המוקרן. קיימות 3 אפשרויות: יחס של 4:3 או יחס רחב 16:9 ו- 16:10.

 ה- BACK PROJECTION - הקרנה אחורית

מתאפשרת עם כל המקרנים בלי יוצא מן הכלל. הקרנה מסוג זה מאפשרת חיסכון במקום בקדמת הבמה משום שבעת ההקרנה המקרן נמצא מאחורי מסך חצי שקוף. המקרן מסובב את התמונה כך שהצופה רואה את התצוגה באופן ישיר. אופן ההקרנה מצריך אנסי לומנס גבוה יותר בשל העובדה שהמסך אינו לבן אלא כהה.

ה- COMPRESSION - דחיסה

יש רזולוציה אמיתית אחת בלבד. לדוגמה: כדי להקרין תמונה ברזולוציה של 1024 על 768 פיקסלים במקרןDLP  או LCD  בעל רזולוציה טבעית של 800 על 600 פיקסלים, על הסיגנל המקורי להידחס לרזולוציה של 800 על  600. הדבר נעשה ע"י שיכלול המידע בניסיון להציג את כל האינפורמציה אך רק עם שני-שליש מהפיקסלים. התוצאה תהיה דף בגודל של 1024 על 768 אך עם איבוד קל של איכות התמונה. עין האדם מספיק איטית כדי לקבל תמונה ברורה ונקייה אך בתמונות / מצגות בהן יש מלל רב, כן מבחינים בהבדלים.


ה- CONTRAST RATIO - יחס ניגודיות

היחס בין רמת המקסימום הלבנה לרמת המינימום השחורה האפשרית בנקודה מסוימת. או בעצם עד כמה הלבן באמת לבן וכמה גווני שחור-אפור המקרן יודע להוציא בצורה אופטימלית.


DLP - Digital Light Processing

טכנולוגיית הקרנת מידע אשר פותחה ע"י טקסס אינסטרומנטס שבארה"ב המבוססת על מערכת של מליוני מיקרו מראות, הזזות אלפי פעמים בשנייה. מערכת מראות זו מאפשרת תצוגת תמונות בהירות ברורות וצבעוניות בחללים מוארים. הצ'יפ של טכנו' ה- DLP הוא בגודל של בול המכיל מליוני מראות מיקרוסקופיות -אחת לכל פיקסל. האור הצבעוני מתקבל מהאור הבוקע מהנורה ועובר דרך גלגל צבעים, בדר"כ 6 צבעים: אדום, ירוק, כחול, צהוב, תכלת ולבן במהירות של 7200 סיבובים בדקה

.

FREEZE - הקפאה

הקפאת תמונה היא פונקציה הקיימת בכל מקרן, בדר"כ נמצאת על גבי השלט בלבד.


KEYSTONE

תיקון עיוות אנכי של תמונה המוקרנת ע"י מקרן על קיר או על מסך, כאשר המקרן מורם כלפי מעלה ובדרך כלל נראית רחבה יותר בחלקה העליון כמו צורת טרפז. קיימת גם אפשרות לתיקון טרפז אנכי כאשר המקרן מקרין תמונה הצידה אך היא שמורה בעיקר למקרנים המקצועיים והיקרים.

LCD - Liquid Crystal Display

קריסטלים הנמצאים במצב צבירה בין נוזל למוצק ומושפעים מגירוי חשמלי. חומר זה דק וקל משקל באופן יוצא דופן ולכן מושלם לשימוש במסכי מחשב, טלוויזיות, מקרנים ומסכים קטנטנים.


LUMENS - לומנס

לומן היא יחידת מידה של כמות אנרגיית אור הנראית לעין אשר מקורה מגורם אור ואשר נתפסת ע"י העין וכך גם זוהי המידה הבסיסית למדידת עוצמת אור הניתנת ממקרנים. נקודות ונתונים שחשוב לדעת:

  1. לא ניתן לראות הבדל של 20% הארה בעין בלתי מזוינת אלא רק בהשוואה אחד ליד השני.

  2. תודות לדינמיקת צבעים טובה, בתמונה האופטימלית ביותר, 20% לומנס יותר בטכנולוגיית DLP יהיה שווה ערך למקרן בטכנולוגיית LCD!

  3. נתונים 'יבשים':

עוצמת הארה של 2500 אנסי לומנס - יעשו עבודה טובה על מסך בגדול 100 אינץ' (203X152 ס"מ) עם תאורה קלה או על מסך בגודל 200 אינץ' בחושך מלא.

עוצמת הארה 3000 אנסי לומנס - יפעלו מצוין על מסך קטן כמעט בכל תאורה חוץ מאשר באור שמש. יפעלו טוב על מסך גם בגודל 300X400 באודיטוריום עם אור חלש מאד אך עם תוצאות טובות.

עוצמת הארה 4200 אנסי לומנס - משתלטים ללא בעיה ובכל תאורה גם על מסכים בגודל 300X400 ס"מ.

עוצמת הארה6000 אנסי לומנס - מתאימים להקרנה בתנאי אור במסכים קטנים או במסכי ענק (600X450 ס"מ) בחושך מוחלט.

טיפ: להקרנת וידאו עם אפשרות לקטעים חשוכים יש לקחת בחשבון יותר עוצמת הארה.


PIXEL - פיקסל

מלה שנוצרה מחיבור המילים pictures ו- elements ומתארת את האלמנט הקטן ביותר בתצוגה דיגיטלית.


POLY-Silicon - פולסיליקון

הפוליסיליקון עשוי מ - 3 שכבות נפרדות של פאנל LCD המותאמת בעיקר למקרני LCD בטכנולוגיות החדשות. התוצאה היא דינמיות צבעים מוצלחת בזכות כושר הפרדה של שלושת צבעי היסוד ואיחודם למונה אחת חזקה וכיבותית באמצעות מנסרה אשר נמצאת לפני עדשת המקרן.


PROJECTOR - מקרן

מכשיר המקבל מידע ממחשב או וידאו, המכיל מקור אור משלו, וממיר את הסיגנלים הנקלטים לאור המוקרן על גבי מסך חיצוני בגדלים שונים ועד למסכי ענק.ה מקרנים הנפוצים כיום הם בעלי טכנולוגיות מתקדמות של DLP, LCD וטכנולוגיית SXRD המשלבת את שתיהן.


RGB - Red Green Blue

אדום, ירוק וכחול אלו הם הצבעים הבסיסיים מהם ניתן ליצור את כל שאר הצבעים וביניהם צבעי היסוד הבאים: צהוב, CYAN ו- MAGENTA. בנוסף, קיימת כניסה של כבל על גבי מספר מקרנים הנקראת RGB אליה מחברים שלושה כבלי RCA בצבעי RGB הנותנים אות וצבעים מדוייקים להפליא ממכשירי סטרימרים ונגני בלו-ריי.

RESOLUTION - רזולוציה

שיטת מדידה של מסך מחשב או תמונה מוקרנת הנמדדים לפי מספר הפיקסלים לרוחב על מספר הפיקסלים לגובה. יותר פיקסלים על יחידת שטח יפיקו רזולוציה גבוהה יותר כלומר תצוגת תמונה ברורה ומלאת פרטים.

להלן דוגמאות לרזולוציות שכיחות במקרנים חדשים:

רזולוציית 480X854 פיקסלים במקרני כיס קטנים בטכנולוגיית LED

רזולוציית 600X800 פיקסלים במקרנים בתקציב נמוך לבתי ספר

רזולוציית 768X1024 פיקסלים במקרנים משרדיים, עסקיים והשימוש הביתי

רזולוציית 1200X800 פיקסלים במקרנים עסקיים והמעוניינים ברזולוציה ריבה בפורמט 16:10

רזולוציית 1280X720 פיקסלים במקרני קולנוע ביתי HD ready

רזולוציית 1920X1080 פיקסלים במקרני קולנוע ביתי Full HD

רזולוציית 3840X2160 פיקסלים נקרא גם 4K. רזולוציה זו מגיעה במקרנים סופר מקצועיים לקולנוע ביתי או אולמות IMAX


S-Video

כניסת וידאו באיכות גבוהה המתקבל בדרך כלל מ- DVD.


UHP = Ultra High Performance / Efficiency

מושג מעולם מנורות הכספית המותקנות במקרנים בהירים ויעילים במיוחד. מנורות מדגמי המקרנים החדשים מחזיקות 4000 עד 10,000 שעות עבודה203 צפיות
צור קשר
צור קשר

יש לך שאלה? אנחנו זמינים בטלפון / במייל

03-946-7333

info@activy.co.il

ז'בוטינסקי 168, מגדלי שקל בני ברק

ימים א'-ה' בשעות 08:30-17:00

© כל הזכויות שמורות לאקטיבי בע”מ

קצת עלינו

חברת פרו-אקטיבי מ.ש. בע"מ מתמחה בפתרונות הקרנה, מולטימדיה וקולנוע בייתי למגזר העסקי והפרטי. לחברה למעלה מחמש עשרה שנות ניסיון בתחום פתרונות הקרנה והיא מחזיקה צוות מתקינים מקצועי המספק שירות אינטגרציה והתקנה וכן מענה לקריאות שירות באתרי הלקוחות בכל הארץ.

חברת פרו-אקטיבי מעניקה שירות למגוון רחב של לקוחות מוסדיים ופרטיים ובכלל זה חברת בזק, איגוד ערים - איגודן, חברת המתנס"ים, בתי ספר, עיריות, אוניברסיטאות ומכללות, חברות היי-טק ועוד מספר גדול של לקוחות פרטיים.

  • White YouTube Icon
  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • White Google Places Icon
  • White Instagram Icon