• פרו אקטיבי

מקרן תלת מימד

אתם יכולים לדמיין את משפחתכם צופה בבית בסרט תלת מימד, כשכולם חובשים משקפיים מיוחדות ? גם במשחקי ספורט ובסדרות טלוויזיה ? אפילו חדשות ? העתיד כבר כאן. רשת SKY הודיעה שתעלה לשידור ערוץ מיוחד ומלא בתכנים בשידור 3D כבר בשנת 2013. כיום, בכל משחק ספורט משמעותי, אנו מוצאים צוות צילום נוסף עם מצלמות תלת מימד בעלות שתי עדשות סביב המגרש. כל סרט אנימציה ממוחשב היום מגיע בגרסת תלת מימד.


מה עוד צופן לנו העתיד... ?


כדי לצפות בתלת מימד באמצעות מקרן יש לרכוש מקרן עם מאפיין של תלת מימד מובנה במכשיר - בדרך כלל המקרן ייקרא Full 3D.

בטכנולוגיית DLP קיים תקן לשידורי תלת מימד הנקראת DLP link . תקן זה מאד דומה לתקן הקיים במעט מקרני LCD. לא ניתן להשתמש במשקפי תלת מימד בשתי הטכנולוגיות. לכל טכנולוגיה יש את התדרים שלה. כדי לצפות בתלת מימד חייבים לחבר את הפריטים הבאים דרך כבל HDMI: מקרן 3D שמחירו כ- 3000 ₪ ומעלה ונגן בלו-ריי תלת מימד או סטרימר בעלות של  כ- 1400 ₪ ומעלה. הטכנולוגיה מחייבת שימוש במשקפי תלת מימד אקטיביים שמחירם כ- 600 ₪ לכל יחידה אחת של משקפיים. אין ספק שזו השקעה התחלתית גבוהה אבל ההנאה מובטחת !  צפייה במקרן בתלת מימד בהחלט שווה באיכותה ל- 4 טלוויזיות 60 אינץ' המחוברות יחדיו ! Messi מעולם לא נראה חי ואמיתי יותר דרך המסך באמצעות שידורי התלת מימד ברזולוציית FullHD ! אפילו סרטים 'למבוגרים בלבד' משווקים כבר בגרסאות 3D.


איך זה באמת עובד ?

הנגן בלו-ריי 3D שולח 2 תמונות, פעם לעין ימין ופעם לעין שמאל. המקרן בעצם משדר 2 תמונות באמצעות קצב ריענון גבוה של 120 הרץ. המקרן 'מדבר' עם משקפי התלת מימד בסינכרון מושלם באינפרא אדום או תדר רדיו. למשקפיים האקטיביים קיים Shutter בשתי העדשות. פעם עדשה ימין מראה תמונה מכיוון אחד של הצילום. פעם עדשה שמאל מראה תמונה מכיוון אחר של הצילום.

בפועל נקבל תמונה המצולמת ממצלמה בעלת  שתי עדשות המדמות זוג עיניים של בני-אדם עם אותו אחוז כיסוי של אותה תמונה. בסצנות בהן השחקנים נמצאים קרובים למצלמה - ההרגשה כל כך אמיתית כאילו הצופה משתתף בסרט ונמצא ליד השחקן. בסרטי אנימציה ממוחשבת ההרגשה עוד יותר עוצמתית. אנחנו מוצאים את הצופים מנסים לגעת באלמנטים 'היוצאים ממש מהמסך' אל תוך חלל החדר.בעבר, טכנולוגיית תלת מימד זו הייתה נחלתם של אולמות קולנוע משוכללים עם ציוד במיליוני שקלים כדוגמת ה- איימקס באילת, ורק באמצעות הקרנה משני מקרנים, היינו יכולים לקבל תמונת תלת מימד איכותית ומרשימה.

כיום טכנולוגיית תלת מימד במקרנים מגיעה לכל בית אב גם ברכישת מקרנים מתחת ל 3000 ש"ח, ללא צורך במסך כסוף או מתאם כלשהו.


ה- DLP link 120 hertz Technology

טכנולוגיה זו עושה מהפכה בארץ ובעולם, ואנחנו מוצאים שימוש גבוה יותר בתלת מימד בסרטים, בטלוויזיה, בסדרות, בקליפים לבר מצווה, בתערוכות בארץ, בתערוכות של התעשיות הביטחוניות בחו"ל, באוניברסיטה, במכללה, בבית ספר ואף אצל תלמידי כיתה א'. טכנולוגיה זו נמצאת רק במקרני DLP החדשים המוכנים לשידור תלת מימד וכל סוגי משקפי בתלת מימד האקטיביים יכולים לשמש לצפייה במקרנים אלו.


קצת יותר תחרות בין היצרנים ומחירי משקפי תלת מימד שפויים ואולי נראה את יונית לוי בתלת מימד כל יום בשמונה בערב.

מישהו אמר הולוגרמה ? מתי נענה לטלפון והדמות המתקשרת תשתקף לנו מבעד לאייפון ? רמז - הדבר כבר הוצג בתערוכה ביפן.


258 צפיות